2015 m. liepos 19 d., sekmadienis

Saldžioji prikausomybė

 Visi turime savo silpnybes. Viena iš manųjų - saldėsiai. Nuo pat vaikystės tiesiog dievinu viską, kas saldu: kondensuotą pieną, saldainius, šokoladukus, guminukus, tortus, pyragaičius ir t.t. Pamenu net mokyklos laikais tėvų duotus pinigus pietums visada išleisdavau saldainiams. Niekas nepasikeitė ir universitete, vietoj normalaus maisto prisipirkdavau saldumynų. Kiekvienas mano rytas prasidėdavo su "Milka" šokoladu, prieš miegą irgi vis palepindavau save kokiu nors saldžiu skanėstu. Visiems draugams buvau žinoma kaip didžiausa smaližė, kurią papirkti gaima šokoladais. Jei nors dieną nesuvalgydavau kokio saldėsio, jausdavausi kaip narkomanė negavusi savo dozės, buvau irzli, pikta ir nepatenkinta. 
  Viskas pasikeitė, kai pradėjau sportuoti. Žinoma, saldumynų poreikis tikrai nesumažėjo, tiesiog supratau, kad gražus sportiškas kūnas ir saldumynų vartojimas tokiasi didelais kiekiais - nesuderinami dalykai. Ko tik neišbandžiau ieškodama "stebuklingo" vaisto nuo šokoladoholizmo. Bandžiau ir chromo papildą ir kitus vaistinėje parduodamus papildus, tačiau atvirai kalbant man jie nei kiek nenumalšino saldumo poreikio. Vienintelis man padėjęs dalykas - užsispyrimas. Nusprendžiau, kad aš turiu valdyti savo poreikius,o ne mano poreikiai turi valdyti mane. Pradėjau mažinti vartojamų saldėsių kiekį ir palepindavau tik kartą per savaitę save kažkuo saldžiu. Tikras iššūkis buvo varžybos, kai turėjau 3 mėnesius nevalgyti saldėsių. Buvo tikrai sunku, pamenu, kad net sapnuodavau "Maxima" ir kaip vaikštau tarp saldumynų lentynų ir į krepšelį dedu norimus saldumynus. Manau, šokoladinė priklausomybė plačiai paplitusi tarp moterų, tad štai keletas patarimų, kurie gali padėti sumažinti nežmonišką norą saldumynams.

1. Į savo mitybos racioną įtraukite kuo daugiau lėtai įsisavinančių angliavandenių, kurie geba sureguliuoti ir palaikyti tinkamą gliukozės kiekį kraujyje visos dienos eigoje. Tokiems produktams priskiriamos daržovės, grikiai, rudieji ryžiai.
2. Norisi šokolado? Vietoj to, kad suvalgyti šokoladą geriau nueikite į treniruotę arba pabėgioti. Endorfino ir serotino dozę galite gauti ne tik nuo šokolado, bet ir nuo fizinio aktyvumo.
3. Ieškokite kuo daugiau teigiamų įspūdžių. Neužsiciklinkite ties savo nesėkmėmis, nuoskaudomis, pykčiais. Po įtempos darbo dienos atsipalaiduokite, užsiimkite mėgstama veikla. Moksliškai įrodyta, kad esant blogai ir prislėgtai nuotaikai šokolado norisi labiau nei esant teigiamoms emocijoms.
4. Išsimiegokite ir eikite miegoti laiku. Jeigu einate miegoti gerokai po vidurnakčio padidėja alkio hormono grelino gamyba ir automatiškai sumažėja leptino hormono, kontroliuojančio apetitą gamyba. Jeigu miegate 8-9 valandas šių hormonų gamyba funkcionuoja tinkamai, tačiau jei gerokai po vidurnakčio dar naktinėjate didelė tikimybė, kad išalksite ir patrauksite šaldytuvo link. Jeigu nemiegate iki 3-4 valandos ryto tikimybė, kad suvalgysite saldumynų padidėja iki maksimumo. Kodėl taip atsitinka? Tokiu metu organizme yra padidėjęs insulino kiekis, o tai reiškia, kad kraujyje yra nukritęs cukraus lygis, todėl jaučiate itin stiprų ir nekontroliuojamą potraukį saldumynams, tai yra visiškai normalu. Taigi, jei nenorite suvalgyti nereikalingo kiekio saldumynų – eikite miegoti laiku.
5. Į savo racioną įtraukite baltyminius produktus. Baltyminiai produktai lėtai įsisavina, todėl mažesnė tikimybė, kad Jus ištiks alkio priepoliai, kurių metu dažniausiai ir prisivalgoma bandelių, pyragėlių ir šokoladų.
6. Gerkite B grupės vitaminus. B grupės vitaminai, skirti nervų sistemai, padeda lengviau susitvarkyti su stresinėmis situacijomis, kurios neretai išveda iš pusiausvyros ir vieninteliu vaistu ir nusiraminimu tampa saldėsiai. Bet kokioje stresinėje būsenoje organizmas gamina kortizolio hormoną, kuris Jūsų organizme esančią gliukozę paverčia riebalais. Būtent kartizolio hormonas ir sukelia priklausomybę tokiems maisto produktams kaip šokoladas, tortas,ledai.
7. Išbandykite chromo papildus. Šie papildai jau nuo seno naudojami kovai su šokolado priklausomybe. Chromas ir cukrus yra tiesiogiai susiję: vartodami cukrų, mažinate chromo atsargas organizme, sumažėjus chromo jaučiate didžiulį potraukį saldėsiams. Ir atvirkščiai: gerdami chromo preparatus atstatote reikiamą organizmui chromo kiekį ir taip stipriai nebenorite saldumynų. JAV mokslininkai įrodė, jog vartojant chromo papildus bent 3 mėnesius priklausomybė saldumynams smarkiai sumažėja.
8. Atakykite cukraus pakaitalų. Šie pakaitalai ne sumažina potraukį saldumynams, o dar labiau jį padidina. Geriau retkarčiais palepinkite save juoduoju šokoladu ( ne mažiau nei 70% ) arba šokoladiniu proteinu nei kasdien varokite cukraus pakaitalus.sis
9. Vartokite glutaminą. Šis papildas jau seniai žinomas sportininkams ir žmonėms, kurie dėl gastrito turi laikytis specialios dietos. Glutaminas, tai aminorūgštis natūraliai randama gyvūlinės kilmės baltymuose. Glutaminas padeda nuimti nervinę įtampą ir tokiu būdu sumažina tikimybę suvalgyti „uždraustą“ vaisių.Ši aminorūgštis padeda nervų sistemai persijungti į ramybės režimą, nugesina stresinę būseną.
Be to, glutaminas yra vienas iš ne angliavandenių kilmės energijos šaltinių.
10. Paprasčiausias patarimas: jei stengiatės atsikratyti saldumynų priklausomybės tiesiog NEPIRKITE saldumynų ir nesilankykite šokoladų krautuvėlėse, kepyklėlėse. Žmogus yra silpna būtybė ir nereikia patiems savęs provokuoti. Jei žinote, kad nesustosite, kol nesuvalgysite viso šokolado plytelės arba pusės torto, tai geriau iš vis nepradėkite. 

Ir pabaigai vienas iš mano mėgstamų sveikų receptų, kuris yra puiki šokoladinio torto alternatyva.Reikės: 
150 g šviežių datulių;
50 g anakardžio riešutų
2 arbatinių šaukštų nuriebintos kakavos

Šiuos ingridientus sumalkite blenderių,iki vientisos, limpančios masės. Iš tešlos suformuokite rutuliukus ir apvoliokite juos kakavoje arba kokso drožlėse. Palikite šaldytuve bent 5 valandos. Skanaus!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą